Feeds:
Posts
Comments

VIP-at  ne bote mundohen gjithmone te ruajne linja perfekte, per hir te popullaritetit dhe paparaceve, qe mezi presin t’i fotografojne ndryshe. Fundja, eshte bota e lajmit tashme 🙂

Te shikojme se si duken disa nga emrat femerore me te degjuar, me disa kg me shume..!!

 

 

 

Advertisements


Nga vrasëset seriale e deri tek kontesha e përgjakshme që bënte banjo me      gjakun e viktimave.
Përgjatë historisë, disa gra kanë kryer krime të tmerrshme që kanë tronditur shoqërinë në palcë. Që nga vrasja e fëmijëve të tyre e deri tek vrasëset seriale që vrasin me gjak të ftohtë. E para në listë është Belle Sorenson Gunnes. Kjo vrasëse seriale vriste për kënaqësi dhe babëzi. Dëshira e saj për të mira materiale e bëri të vriste rreth 42 vetë. Disa historianë mendojnë se ajo ka vrarë dhe dy vajzat e saj për të marrë para nga sigurimet. Belle mund të ketë djegur dhe biznesin e familjes për të marrë para nga kompania e sigurimeve. Edhe bashkëshorti i saj ka vdekur në rrethana të çuditshme. Në pronën e saj ishin varrosur 42 trupa të vrarë nga vetë ajo ndërkohë që ajo kishte fituar më shumë se një çerek milionë dollarë gjaku. Jane Toppan ishte një infermiere me një histori problematike. Ishte rritur nëpër jetimore dhe varfëria e kishte bërë akoma më të paqëndrueshme. Kur u rrit studioi për infermieri dhe profesorët vunë re pasionin e saj për fotografitë e autopsive. Ajo u diplomua dhe vazhdoi të merrej me pacientët, të cilët i drogonte, i çonte në prag të vdekjes, i ringjallte prapë dhe i drogonte sërish. Ajo u dënua për 11 vrasje, por pranoi se në fakt kishte vrarë 31 njerëz. E njohur si Kontesha e Përgjakshme,

1. Elizabeth Bathory
kjo grua kapricoze e kishte zakon tĂ« bĂ«nte banjo me gjakun e viktimave tĂ« saj tĂ« reja. Ajo mendonte se kjo do e mbante tĂ« re. Duke abuzuar pushtetin dhe pozicionin ajo ka kryer me dhjetĂ«ra vrasje, veçanĂ«risht nĂ« radhĂ«t e shĂ«rbĂ«toreve tĂ« reja. Dashuria pĂ«r gjakun e bĂ«ri tĂ« njohur si njĂ« vampire e vĂ«rtetĂ«. BashkĂ«punĂ«torja famĂ«keqe e Fred Ëest, Rosemary ishte jashtĂ«zakonisht e rrezikshme dhe mishĂ«rimi i ligĂ«sisĂ«. Fred dhe Rosemary shfrytĂ«zonin njerĂ«z tĂ« rinj qĂ« ishin naivĂ« dhe i merrnin nga rruga nĂ« shtĂ«pi duke u premtuar ushqim dhe strehĂ«. Fati qĂ« i priste kĂ«ta fĂ«mijĂ« tĂ« gjorĂ« ishte i pamĂ«shirshĂ«m dhe shtĂ«pia e tyre u quajt ‘shtĂ«pia e tmerrit”. Susan Smith vrau dy djemtĂ« e saj, Michael dhe Alex. Ajo mendonte se duke hequr qafe fĂ«mijĂ«t do mund tĂ« rregullonte njĂ« marrĂ«dhĂ«nie qĂ« kishte mbaruar keq. Ajo shkoi me makinĂ« buzĂ« liqenit dhe i la fĂ«mijĂ«t nĂ« makinĂ« qĂ« tĂ« zhyteshin nĂ« liqen, pasi kishte lĂ«shuar frenat. MĂ« pas ajo i telefonoi policisĂ« duke ulĂ«ritur se fĂ«mijĂ«t ia kishte vrarĂ« njĂ« njeri me ngjyrĂ«.

2. Belle Sorenson Gunness
Numri i viktimave: 42

Kjo vrasëse seriale vriste për kënaqësi dhe babëzi. Dëshira e saj për të mira materiale e bëri të vriste rreth 42 vetë. Disa historianë mendojnë se ajo ka vrarë dhe dy vajzat e saj për të marrë para nga sigurimet. Belle mund të ketë djegur dhe biznesin e familjes për të marrë para nga kompania e sigurimeve. Edhe bashkëshorti i saj ka vdekur në rrethana të çuditshme. Në pronën e saj ishin varrosur 42 trupa të vrarë nga vetë ajo ndërkohë që ajo kishte fituar më shumë se një çerek milionë dollarë gjaku.

3. Jane Toppan
Numri i viktimave: 31

Ajo ishte një infermiere me një histori problematike. Ishte rritur nëpër jetimore dhe varfëria e kishte bërë akoma më të paqëndrueshme. Kur u rrit studioi për infermieri dhe profesorët vunë re pasionin e saj për fotografitë e autopsive. Ajo u diplomua dhe vazhdoi të merrej me pacientët, të cilët i drogonte, i çonte në prag të vdekjes, i ringjallte prapë dhe i drogonte sërish. Ajo u dënua për 11 vrasje, por pranoi se në fakt kishte vrarë 31 njerëz.

4. Kontesha Elizabeth Bathory
Shumë viktima

E njohur si Kontesha e Përgjakshme, kjo grua kapricoze e kishte zakon të bënte banjo me gjakun e viktimave të saj të reja. Ajo mendonte se kjo do e mbante të re. Duke abuzuar pushtetin dhe pozicionin ajo ka kryer me dhjetëra vrasje, veçanërisht në radhët e shërbëtoreve të reja. Dashuria për gjakun e bëri të njohur si një vampire e vërtetë.

5. Rosemary West
Numri i viktimave: 10

BashkĂ«punĂ«torja famĂ«keqe e Fred West, Rosemary ishte jashtĂ«zakonisht e rrezikshme dhe mishĂ«rimi i ligĂ«sisĂ«. Fred dhe Rosemary shfrytĂ«zonin njerĂ«z tĂ« rinj qĂ« ishin naivĂ« dhe i merrnin nga rruga nĂ« shtĂ«pi duke u premtuar ushqim dhe strehĂ«. Fati qĂ« i priste kĂ«ta fĂ«mijĂ« tĂ« gjorĂ« ishte i pamĂ«shirshĂ«m dhe shtĂ«pia e tyre u quajt ‘shtĂ«pia e tmerrit”.

6. Aileen Wuornos
Numri i viktimave: 8

FĂ«mijĂ«ria e tmerrshme e kthyen kĂ«tĂ« femĂ«r nĂ« njĂ« krijesĂ« tĂ« zemĂ«ruar qĂ« vriste burra. Ajo shfaqi shenja tĂ« çrregullimit tĂ« personalitet qĂ« herĂ«t, duke thyer ligjin, duke grabitur dyqane me armĂ« dhe duke u martuar me njĂ« 70-vjeçar, tĂ« cilin e keqtrajtonte. Ajo Ă«shtĂ« subjekt i filmit tĂ« vitit 2003, “Monster”, nĂ« tĂ« cilin interpreton aktorja e famshme Charlize Theron.

7. Andrea Yates
Numri i viktimave: 5

NganjĂ«herĂ« sĂ«mundjet mendore mund tĂ« luajnĂ« rol nĂ« krime. Çregullimet e personalitetit mund tĂ« shkaktojnĂ« probleme tĂ« rĂ«nda tek personat, duke i kthyer ato nĂ« vrasĂ«s. Ky Ă«shtĂ« rasti i Andrea Yates, e cila vrau pesĂ« fĂ«mijĂ«t e saj duke i mbytur nĂ« vaskĂ«. Ajo e mendoi pĂ«r shumĂ« kohĂ« veprimin qĂ« do kryente dhe donte t’i vriste fĂ«mijĂ«t sepse mendonte se ata nuk janĂ« ashtu siç duhet.

8. Beverly Allitt
Numri i viktimave: 4

E quajtur â€œĂ«ngjĂ«lli i vdekjes”, kjo vrasĂ«se seriale ka lindur nĂ« Angli. Ajo ishte infermiere dhe nĂ« shĂ«njestĂ«r kishte fĂ«mijĂ«t e vegjĂ«l, tĂ« cilĂ«ve u injektonte insulinĂ«. Si shumĂ« vrasĂ«s tĂ« tjerĂ« serialĂ« dĂ«shira e saj pĂ«r tĂ« vrarĂ« u rrit nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« shpejtĂ«. ShumĂ« shpejt ajo sulmoi 13 fĂ«mijĂ« duke vrarĂ« katĂ«r nga ato. Sot ajo Ă«shtĂ« nĂ« burg, ku Ă«shtĂ« dĂ«nuar me burgim tĂ« pĂ«rjetshĂ«m.

9. Karla Homolka
Numri i viktimave: 3

Vrasësja Karla Homolka njihet si tradhtare e gjinisë së saj. Në bashkëpunim me partnerin e saj, vrasësin serial, Paul Bernardo ajo vrau tre femra të reja, një nga të cilat ishte motra e saj. Ajo nuk tregonte aspak mëshirë për femrat e reja që qëndronin të burgosura në shtëpinë e saj, edhe atëherë kur ato i luteshin për ndihmë.

10. Susan Smith
Numri i viktimave: 2

Susan Smith vrau dy djemtë e saj, Michael dhe Alex. Ajo mendonte se duke hequr qafe fëmijët do mund të rregullonte një marrëdhënie që kishte mbaruar keq. Ajo shkoi me makinë buzë liqenit dhe i la fëmijët në makinë që të zhyteshin në liqen, pasi kishte lëshuar frenat. Më pas ajo i telefonoi policisë duke ulëritur se fëmijët ia kishte vrarë një njeri me ngjyrë.

11. Diane Downs
Numri i viktimave: 1

Ajo Ă«shtĂ« subjekt i romani tĂ« Anne Ruler, “Sakrificat e vogla”. Kur i dashuri i saj, Lew i bĂ«ri tĂ« qartĂ« se nuk dĂ«shironte tĂ« kishte fĂ«mijĂ« ajo krijoi njĂ« skemĂ«, pĂ«r tĂ« hequr qafe fĂ«mijĂ«n qĂ« po i bĂ«hej pengesĂ« nĂ« jetĂ«. Ajo vrau vajzĂ«n 7-vjeçare me gjak tĂ« ftohtĂ«, si dhe u qĂ«lloi dy tĂ« tjerĂ«ve. NĂ« gjyq ajo tha se ishte e pafajshme, por njĂ«ri prej fĂ«mijĂ«ve tĂ« mbetur gjallĂ« tregoi çfarĂ« kishte bĂ«rĂ« e Ă«ma.

Por kĂ«to qĂ« kanĂ« ekzistuar realisht, duket se ka nga njĂ« arsye tĂ« fortĂ« pĂ«r t’u bĂ«rĂ« pirate. Arratia. Arratia nga prostitucioni, shtypja, martesat e detyruara, skllavĂ«ria etj. Secila prej kĂ«tyre pirateve ishte e vendosur ta jetonte jetĂ«n sipas mĂ«nyrĂ«s sĂ« saj, jo sipas ligjeve, traditave dhe standardeve tĂ« kohĂ«s, kur kanĂ« jetuar. Nga Kina, Maroku, nga Mesdheu e Nju Jorku e deri nĂ« SpanjĂ« e Norvegji, kĂ«to gra jetuan jetĂ«n emocionuese e aventuriere tĂ« pirateve. KĂ«to femra pirate shanin, pinin, luftonin dhe grabisnin njĂ«soj si “homologĂ«t” e tyre meshkuj. ShumĂ« prej tyre madje, visheshin si burra gjatĂ« betejave. Disa prej femrave pirate mĂ« tĂ« famshme nĂ« histori janĂ« Mary Read, Grace O’Malley, Anne Bonney, Cheng I Sao etj. Secila prej kĂ«tyre femrave kishte arsyet e saj pĂ«r tĂ« dalĂ« nĂ« det. Kishte nga ato gra qĂ« ishin tĂ« detyruara, disa prej tyre ndoqĂ«n burrat apo tĂ« dashurit, e disa tĂ« tjera, thjesht ndoqĂ«n traditĂ«n familjare. PĂ«rfundimi i tyre varion. Disa u dĂ«nuan me varje, disa vdiqĂ«n nĂ« burg, disa vdiqĂ«n nĂ« beteja, disa pĂ«rfituan faljen, disa ndryshuan mĂ«nyrĂ«n e jetesĂ«s, e disa tĂ« tjera u zhdukĂ«n nga historia.

 

 

1. Anne Bonn, 1719-1720
Piratja e Karaibeve

E lindur me emrin Anne Cormache, ajo ishte vajza e paligjshme e një avokati irlandez dhe shërbyeses së gruas së tij. Për shkak të skandalit, ata të tre u vendosën në një koloni në Karolinën e Jugut, ku babai i saj krijoi një plantacion. Më pas ajo ra në dashuri me një detar të varfër dhe të dy ikën në një bastion piratësh në Bahamas. Aty ajo takoi piratin e njohur Calico Jack dhe iu bashkua ekuipazhit të tij , e veshur si mashkull. Ajo u takua dhe u njoh me piraten tjetër të njohur,

 

2. Mary Read
Anglezja e Karaibeve

Mary Read u rrit si djalë nga nëna e saj në mënyrë që ajo të mund të mbante familjen, pas vdekjes së të atit. Ajo luftoi si djalë me ushtrinë flamande. Më pas ajo u martua, por bashkëshorti i saj vdiq shumë shpejt. Pasi u përball me një jetë tavernash ajo vendosi të vishej si burrë dhe të nisej në lundrim. Ajo iu bashkua bandës pirateske të Calico Jack dhe njihej si një luftëtare e thekur. Ajo u takua me Anne Bonney gjatë kësaj kohe dhe të dyja i treguan njëra-tjetrës sekretin se ishin femra.

3. Lady Killigrew, 1530-1570

Lady Mary Killigreë e mori titullin e nderit nga Elizabeta I. Ajo ishte bashkëshortja zv/admiralit të Kornuollit, Angli. Gjatë asaj kohe, piratëria lejohej nga autoritetet, për sa kohë nuk bëhej shumë zhurmë dhe nuk kishte gjakderdhje. Lady Killigreë e mori me entuziazëm të madh këtë sipërmarrje dhe në vitin 1583 ajo sulmoi një anije gjermane duke vrarë gjithë ekuipazhin. Anija e saj u largua me plaçkën që përfshinte xhevahire dhe argjend. Mbretëresha Elizabeta I dëgjoi për sulmin dhe u zemërua dhe e dënoi me varje, për ta ndryshuar dënimin e saj në dënim me burg, vetëm në momentin e fundit.

4. Grace O’Malley, 1530-1603
Irlandezja që komandonte 200 burra

Grace O’Mally u mĂ«sua me jetĂ«n e detit nga i ati. Ajo ishte njĂ« vajzĂ« e re rebele, sĂ« cilĂ«s i pĂ«lqente tĂ« lundronte nĂ« det, ndaj preu flokĂ«t dhe u vesh si djalĂ«. Ajo u bĂ« kreu i sipĂ«rmarrjes tregtare tĂ« familjes dhe arriti tĂ« kishte katĂ«r fĂ«mijĂ«, dy burra dhe tĂ« jetĂ« prijĂ«se e klanit tĂ« saj. Kur bashkĂ«shorti i saj vdiq ajo doli nĂ« det dhe u kthye sĂ«rish tek klani i saj pĂ«r tĂ« luftuar kundĂ«r anglezĂ«ve. Mendohet se ajo ka lundruar nĂ« lumin Tamiz qĂ« tĂ« takohej me mbretĂ«reshĂ«n ElizabetĂ«, ndĂ«rkohĂ« qĂ« pĂ«r kokĂ«n e saj ishte vĂ«nĂ« njĂ« çmim.

5. Jacquotte Delahaye, shekulli i 17-të
Piratja franceze e Karaibeve

Jacqoutte Delahaye (Buccaneer) ishte një një priate franceze dhe së bashku me Anne Dieu-Le-Veut, një ndër femrat e pakta pirate. Babai i saj ishte francez, ndërsa e ëma haitiane. Jacquotte përshkruhet si një bukuri e rrallë që u bë pirate pas vrasjes së të atit. Nëna i kishte vdekur gjatë lindjes, ndërsa vëllai i saj vuante nga zhvillime të vonshme mendore. Për të shpëtuar nga ndjekësit e saj ajo bëri sikur kishte vdekur e filloi të jetonte me emër të rremë, e veshur si burrë, për shuam vite.

6. Anne Dieu-le-veut, shekulli 17-të

Anne Dieu- Fillimisht ajo ishte njĂ« nga ato gratĂ« qĂ« dĂ«rgoheshin nĂ« Haiti nga autoritetet franceze, pĂ«r t’u martuar me kolonĂ«t atje. NĂ« Tortuga ajo u martua me piratin Pierre Length dhe kur ai u vra nĂ« vitin 1683, Anne ftoi nĂ« duel vrasĂ«sin e tij, piratin e famshĂ«m Laurens de Graff. I mahnitur nga guximi i saj, ai i propozoi qĂ« tĂ« dilnin bashkĂ« nĂ« det dhe ajo pranoi. Ndryshe nga femrat e tjera pirate, ajo nuk u maskua si burrĂ« dhe pĂ«r kĂ«tĂ« arsye tĂ«rhoqi vĂ«mendjen e gjithĂ« botĂ«s nĂ« atĂ« kohĂ«.

7. Cheng I Sao
Piratja që udhëhoqi 1500 anije

Cheng I Sao mori rolin e tĂ« shoqit pas vdekjes sĂ« tij. Ajo udhĂ«hiqte njĂ« konfederatĂ« piratĂ«sh me mbi 1500 anije, tĂ« njohur si “Flota e Flamurit tĂ« Kuq”. Ajo ose duhej ose tĂ« merrte nĂ« dore frerĂ«t e drejtimit, ose do tĂ« kishte pĂ«rfunduar prostitutĂ«. Ajo Ă«shtĂ« e njohur pĂ«r disiplinĂ«n e hekurt dhe ndĂ«shkimet brutale. Flota ushtarake kineze humbi 63 anije nĂ« pĂ«rpjekje pĂ«r ta kapur atĂ« dhe nĂ« fund u detyrua t’u ofronte amnisti tĂ« gjithĂ« piratĂ«ve. Ajo vendosi tĂ« hynte nĂ« bisedime dhe arriti tĂ« merrte faljen e shkruar pĂ«r gjithĂ« njerĂ«zit e saj. Disa historianĂ« e cilĂ«sojnĂ« si “piraten mĂ« tĂ« mirĂ« qĂ« ka jetuar ndonjĂ«herĂ«â€.

8. Mary Crickett
Piratja që u dënua me varje

Mary Cricket ishte njĂ« pirate jo shumĂ« e suksesshme, e cila u dĂ«nua me varje nĂ« Virxhinia. Duke qenĂ« se ajo hynte e dilte shpesh nga burgu, si shumĂ« tĂ« tjerĂ« u dĂ«rgua me kolonitĂ« nĂ« AmerikĂ«. Thuhet se ajo Ă«shtĂ« arratisur shumĂ« herĂ« dhe gjithnjĂ« ka ndĂ«rruar emrin. NdĂ«rkohĂ« qĂ« pĂ«r shumĂ« piratĂ« tĂ« famshĂ«m ka fakte tĂ« dokumentuara, pĂ«r femrat pirate ka mĂ« pak fakte. Dhe Mary Cricket Ă«shtĂ« njĂ« ndĂ«r ato, pĂ«r tĂ« cilat s’ka shumĂ« informacion. Kjo mbase sepse nuk shkĂ«lqeu si disa prej kolegeve tĂ« saj.

9. Jeanne de Clisson, 1300-1359
Luanesha e Britanisë

Jeanne de Clisson ishte piratja e frikshme, e cila i binte kryq e tĂ«rthor Kanalit Anglez duke kĂ«rkuar pĂ«r anije franceze. Anijet qĂ« ajo drejtonte kishin emrin “Flota e ZezĂ«â€ dhe ishin tĂ« lyera krejtĂ«sisht me tĂ« ngjyrĂ« tĂ« zezĂ«, ndĂ«rsa velat tĂ« kuqe. “Flota e ZezĂ«â€ iu vĂ« nĂ« ndjekje dhe shkatĂ«rroi anijet e mbretit Filipi VI duke treguar mungesĂ« mĂ«shire me ekuipazhin. Por Clisson e kishte gjithnjĂ« zakon tĂ« linte dy ose marinarĂ« gjallĂ«, qĂ« ata tĂ« mund tĂ« tregonin se “Luanesha e BritanisĂ«â€ ishte gjallĂ« dhe kishte goditur sĂ«rish. Pas 13 vitesh pirateri, Clisson u strehua nĂ« Britani dhe u martua me SĂ«r Walter Bentley.

10. Rachel Wall
Piratja e parë amerikane

Rachell Wall thuhet se mund të ketë qenë piratja e parë femër amerikane. Ajo lindi në vitin 1760 në Pensilvani, në një familje të devotshme presbiterane. Shumë shpejt ajo iku nga shtëpia me peshkatarin George Wall, i cili e braktisi sapo ato mbërritën në Boston. Atje ajo u detyrua të punonte si shërbyese, por pas ca kohësh bashkëshorti i saj u kthye dhe i mbushi mendjen asaj që ta ndiqte pas në plaçkitjet në det. Rachel, George dhe pasuesit e tyre u bënë eskpertë të piraterisë. Rachel u bë gruaja e fundit që u var në Masaçusets.

 

1. Kleopatra VII. Philopator ka lindur fund tĂ« vitit  69 p.e.s. dhe ka vdekur mĂ« 12 Gusht 30 p.e.s. nĂ« Alexandria duke u vetvrarĂ«. Ishte MbretĂ«resha e fundit tĂ« Egjiptit tĂ« vjetĂ«r. Ishte vajza e tretĂ« e Tolomeut XII.Kishte origjinĂ« greke dhe,duke pare praktikĂ«n e hapur midis ushtareve tolemaike per t’u martuar midis vĂ«llezerish, ka mundesi qĂ« te kishte shumĂ« pak gjak egjiptian ne vena. NĂ« vitin  51 p.K. bĂ«het mbretĂ«reshĂ« e Egjiptit sĂ« bashku me tĂ« vĂ«llanĂ« Tolomeo XIII.TĂ« dy duan pushtetin dhe Kleopatra lidh aleancĂ« me Cezarin pĂ«r tĂ« hequr nga froni te vellanĂ«. Cezari kthehet nĂ« RomĂ« nĂ« 46 p.K. Historia me Cezarin, qĂ« bĂ«ri aq shumĂ« bujĂ«, nĂ« tĂ« vĂ«rtetĂ« zgjati vetĂ«m njĂ« dimĂ«r. Kleopatra kaloi edhe njĂ« vit nĂ« RomĂ« nĂ« visitĂ« zyrtrĂ«, por s’ka asnjĂ« provĂ« qĂ« tĂ« dy ishin ende tĂ« dashur. Pas vrasjes sĂ« Cezarit, Kleopatra kthehet nĂ« Aleksandri. NĂ« vitin 42 p.K. Antonio ndan perandorinĂ« me Oktavianin, duke marre Lindjen. Ishte 40 vjeç dhe ishte maruar me Fulvian. Kleopatra dhe Antonio takohen nĂ« Tasko nĂ« 42 p.K. UdhĂ«heqĂ«si romak dhe mbretĂ«resha e Egjiptit bĂ«hen aleatĂ« dhe dashnorĂ«, por Fulvia sĂ«muret dhe Antonio duhet tĂ« kthehet nĂ« RomĂ«. Fulvia vdes, por Antonio Ă«shtĂ« i detyruar tĂ« martohet me Oktvian, motrĂ«n e Oktavianit, pĂ«r tĂ« ruajtur pozicionin e tij. Braktis Kleopatren shtatzĂ«nĂ« me dy binjakĂ«, do ta shohĂ« vetem pas tre vjetĂ«sh. NĂ« vitin 37p.K. Antonio niset nĂ« fushatĂ« kunder PartĂ«ve dhe i kerkon KleopatrĂ«s ta shoqerojĂ« nĂ« Siri. Trupat e Antonios thyhen dhe ai kthehet nĂ« Aleksandri. NĂ« vitin 32 p.K. Antonio divorcohet. Oktaviano nxit romakĂ«t kundĂ«r tij dhe konkubinen e tij tĂ« pabesĂ«. Kleopatra e bind Antonion qĂ« ta presĂ« sulmin e kundershtarit nĂ« Greqi. Beteja e Acios ishte nje disfatĂ« pĂ«r EgjiptianĂ«t. Antonio i ngul thikĂ«n vetes dhe Kleopatra, e mbetur vetĂ«m, preferon tĂ« vdesĂ«, duke u kafshuar nga njĂ« gjarpĂ«r helmues.MbretĂ«resha e fundit mitike e Egjiptit tĂ« lashtĂ« vrau veten pĂ«r tĂ« mos u burgosur nĂ« RomĂ« si pre e luftĂ«s. Versioni i vrasjes sĂ« saj, i treguar nga Plutarku dhe filmat mitikĂ« tĂ« Hollivudit, duhen lexuar sĂ«rish. NĂ« fakt, historia na rrĂ«fen se Kleopatra vdiq e helmuar nga pickimi i njĂ« gjarpri, ose mĂ« saktĂ« nga kobra egjiptiane. Sipas dy studiuesve tĂ« Antikitetit, Christoph Schaefer dhe toksikologut Dietrich Mebs, ky version i vdekjes nuk Ă«shtĂ« i vĂ«rtetĂ«. Helmi i gjarprit do t’i kishte shkaktuar KleopatrĂ«s njĂ« vdekje tĂ« ngadaltĂ« pas disa orĂ«sh vuajtje mizore dhe ajo e dinte mirĂ« kĂ«tĂ« gjĂ«. KĂ«shtu qĂ« ka gjasa tĂ« ketĂ« pĂ«rgatitur njĂ« lĂ«ng helmues, njĂ« pĂ«rzierje kokute dhe opiumi, pĂ«r njĂ« vdekje tĂ« menjĂ«hershme dhe mĂ« pak tĂ« dhimbshme. PĂ«r tĂ« mbuluar gjurmĂ«t, ajo sajoi njĂ« tjetĂ«r alibi, duke krijuar kĂ«shtu legjendĂ«n e helmit tĂ« gjarprit, qĂ« tĂ« mbetej nĂ« kujtimin e pĂ«rjetĂ«sisĂ«. Prej mĂ« shumĂ« se dymijĂ« vjetĂ«sh, legjenda e KleopatrĂ«s Ă«shtĂ« shkruar nĂ« shumĂ« libra dhe transmetuar nĂ« dhjetĂ«ra filma hollivudianĂ«, duke u treguar nga Plutarku e duke u interpretuar nga Liz Tejlor. Le ta kujtojmĂ« edhe njĂ« herĂ« shkurtimisht historinĂ«. MbretĂ«risĂ« sĂ« KleopatrĂ«s po i vinte fundi. I dashuri i saj, Mark Antoni, i mundur nga Perandori Oktaviani nĂ« luftĂ«n civile, qĂ« pasoi me vrasjen e Çezarit, i dha fund jetĂ«s. Ishte gushti i vitit tridhjetĂ« para Krishtit. Kleopatra ishte mbyllur nĂ« pallatin mbretĂ«ror, sepse e dinte fundin e fatit tĂ« saj: do tĂ« burgosej dhe mĂ« pas do tĂ« dĂ«rgohej nĂ« RomĂ« nĂ« mĂ«nyrĂ«n mĂ« poshtĂ«ruese tĂ« mundshme nga romakĂ«t fitimtarĂ«. Dhe çfarĂ« bĂ«ri atĂ«herĂ« MbretĂ«resha mĂ« e bukur e botĂ«s sĂ« lashtĂ«? Sipas versionit tradicional, iu dĂ«rgua njĂ« shportĂ« me fiq tĂ« freskĂ«t, brenda sĂ« cilĂ«s ishte fshehur me vullnetin e saj njĂ« gjarpĂ«r qĂ« e pickoi dhe i shkaktoi vdekjen e menjĂ«hershme. Sipas dy studiuesve, Schaefer dhe Mebs, ka shumĂ« gjasa qĂ« Kleopatra tĂ« ketĂ« pĂ«rgatitur njĂ« lĂ«ng helmues pĂ«r ta pirĂ« dhe tĂ« kishte njĂ« vdekje mĂ« pak tĂ« dhimbshme. “NĂ« mbretĂ«rinĂ« e saj, mjeshtĂ«rit e helmeve ishin me shumicĂ« dhe Kleopatra ishte njĂ« grua tepĂ«r e zgjuar pĂ«r tĂ« pĂ«rballuar njĂ« vdekje mizore si ajo e shkaktuar nga helmi i njĂ« gjarpri”, bĂ«n tĂ« ditur Schaefer. KĂ«shtu ajo vendosi qĂ« tĂ« gĂ«njente nĂ« momentin mĂ« kulminant, duke i dhĂ«nĂ« fund jetĂ«s dhe duke lĂ«nĂ« nĂ« histori njĂ« version tĂ« rremĂ« mbi vdekjen e saj. Nuk ka dyshim qĂ« kjo Ă«shtĂ« njĂ« gĂ«njeshtĂ«r me bisht, megjithatĂ« e çfarĂ« nuk mund t’i falet njĂ« gruaje tĂ« bukur dhe tepĂ«r tĂ« zgjuar si ajo.

 

2. Mata Hari (Margherita Gertrude Zelle) lindi mĂ«, 7 gusht tĂ« vitit 1876, nĂ« Leuuwarden , HolandĂ«. Pas njĂ« fĂ«mijĂ«rie shumĂ« tĂ« vĂ«shtirĂ«, prindĂ«rit u ndanĂ« pĂ«r shkak tĂ« problemeve ekonomike, ndĂ«rsa ajo mbeti me tĂ« Ă«mĂ«n qĂ« vdiq vetĂ«m pak vite mĂ« vonĂ«. Kur ishte 20 vjeçe iu pĂ«rgjigj kĂ«rkesĂ«s pĂ«r martesĂ« tĂ« njĂ« zyrtari, rreth 20 vjet mĂ« tĂ« madh se ajo. Vitet e para, qenĂ« shumĂ« tĂ« lumtura, u transferuan nĂ« Indonezi dhe lindĂ«n 2 fĂ«mijĂ«. Pastaj ndodhi tragjedia, vdekja e papritur e djalit tĂ« madh, pĂ«r shkak tĂ« njĂ« helmimi misterioz dhe grindjet e vazhdueshme me bashkĂ«shortin e çuan drejt ndarjes. Pasi mbeti e vetme, duke braktisur edhe profesionin e mĂ«sueses, u transferua nĂ« Paris dhe filloi tĂ« kĂ«rkonte fatin si balerinĂ« ekzotike e eksperte pĂ«r vallĂ«zimet orientale. Me emrin skenik Mata Hari (SytĂ« e mĂ«ngjesit nĂ« gjuhĂ«n indoneziane) shumĂ« shpejt arriti njĂ« sukses tĂ« paimagjinueshĂ«m nĂ« qytete tĂ« ndryshme tĂ« EvropĂ«s. Asaj iu atribuan, nuk dihet nĂ«se janĂ« shpifje ose tĂ« vĂ«rteta, flirtet dashurore dhe lidhjet me ministrat, eksponentĂ« politikĂ« e ushtarakĂ« tĂ« lartĂ«, duke rritur popullaritetin e saj dhe duke e bĂ«rĂ« njĂ«kohĂ«sisht njĂ« divĂ« tĂ« asaj kohe, por gjithashtu duke rritur edhe dyshimet rreth figurĂ«s sĂ« saj. Dyshime, qĂ« u konkretizuan, kur u akuzua pĂ«r spiunazh. Mata Harit iu vu numri agjenturor gjerman “H.21”, ku H, siç u mĂ«sua mĂ« vonĂ« nga kundĂ«rzbulimi aleat, pĂ«rdorej pĂ«r spiunĂ«t e rekrutuar para gushtit tĂ« vitit 1914. Kur filloi lufta nĂ« vitin 1914, Mata Hari ishte njĂ« spiune me pĂ«rvojĂ« pĂ«r GjermaninĂ«, vend qĂ« ajo e adoptoi edhe pĂ«r atdhe. Por ajo u zbulua nga francezĂ«t, tĂ« cilĂ«ve u kishte premtuar gjithashtu bashkĂ«punim. Pas kĂ«saj, nĂ« njĂ« gjyq tĂ« posaçëm ata morĂ«n vendimin qĂ« ta pushkatonin. MegjithatĂ«, historianĂ«t kanĂ« debatuar gjatĂ« kĂ«tyre viteve, nĂ«se Mata Hari duhej konsideruar njĂ« agjente e infiltruar gjermane nĂ« FrancĂ« nĂ« njĂ« periudhĂ« shumĂ« tĂ« rĂ«ndĂ«sishme pĂ«r fatet e EvropĂ«s, apo nĂ« tĂ« kundĂ«rt, personazhi i saj i dykuptimtĂ« dhe intrigues, pĂ«rveçse shumĂ« popullor, mund tĂ« ketĂ« shĂ«rbyer si “kurban” pĂ«r tĂ« larguar vĂ«mendjen nga zhvillimet e operacioneve ushtarake tĂ« luftĂ«s sĂ« madhe dhe tĂ« gjenin nĂ« tĂ« njĂ«jtĂ«n kohĂ«, njĂ« fajtor tĂ« thjeshtĂ« dhe tĂ« pambrojtur. Margherita u rebelua ndaj kĂ«tij fati dhe luftoi deri nĂ« fund, pĂ«r tĂ« hedhur poshtĂ« akuzat qĂ« ju bĂ«nĂ«, duke e quajtur veten tĂ« pafajshme. MegjithatĂ«, kjo nuk mjaftoi pĂ«r tĂ« ndryshuar verdiktin e GjykatĂ«s Franceze, e cila e dĂ«noi duke e cilĂ«suar njĂ« spiune gjermane. Sipas vendimit, nĂ« njĂ« gjyq tĂ« posaçëm u vendos, qĂ« nĂ« 15 tetorin e vitit 1917 t‘i jepej fund jetĂ«s dhe mitit tĂ« saj. Por edhe pas vdekjes sĂ« saj, ashtu siç tregojnĂ« kronikat e mĂ«vonshme, ishte njĂ« grua e denjĂ« pĂ«r t‘u quajtur divĂ«. Femra mĂ« e famshme e tĂ« gjitha kohĂ«rave nĂ« historinĂ« e spiunazhit, e njohur ndryshe me emrin skenik Mata Hari, qĂ« u bĂ« sinonim i misterit dhe joshjes, u pushkatua mĂ« 15 tetorin e vitit 1917, nĂ« poligonin ushtarak francez tĂ« Vincennas, pasi akuzohej se ishte spiune e gjermanĂ«ve nĂ« kohĂ«n e LuftĂ«s sĂ« ParĂ« BotĂ«rore. KĂ«rcimtarja ekzotike, qĂ« “çmendi” zyrtarĂ«t mĂ« tĂ« lartĂ« tĂ« asaj kohe, ishte vetĂ«m 41 vjeçe ditĂ«n kur u pushkatua. Por, pĂ«r njĂ« personazh kaq tĂ« veçantĂ«, edhe momenti fatal i ekzekutimit nuk mund tĂ« krahasohet me njĂ« “ceremoni” normale. KĂ«shtu, mbi sjelljen e Margherita Gertrude Zelle, pĂ«rpara skuadrĂ«s sĂ« ekzekutimit tĂ« ngarkuar pĂ«r ta qĂ«lluar pĂ«r vdekje, gjatĂ« gjithĂ« kohĂ«s kanĂ« lulĂ«zuar legjenda dhe thashetheme nga mĂ« tĂ« ndryshmet. Madje, ka edhe nga ata qĂ« thonĂ« se ushtarĂ«ve tĂ« togĂ«s sĂ« ekzekutimit iu lidhĂ«n sytĂ« pĂ«r tĂ« parandaluar rrezikun qĂ« mund tĂ« kushtĂ«zohej nga sjellja karizmatike e spiunes bukuroshe, e gatshme tĂ« bĂ«nte njĂ« sjellje jo morale edhe nĂ« prezencĂ«n e tyre.Po sipas zĂ«rave qĂ« qarkullojnĂ«, Mata Hari e kishte pĂ«rballuar shumĂ« lehtĂ« kĂ«tĂ« provĂ« tĂ« vĂ«shtirĂ« tĂ« jetĂ«s, duke treguar se ishte mĂ« se e qetĂ«, madje nĂ« çastin mĂ« tĂ« tmerrshĂ«m, pĂ«rpara goditjes, i kishte parĂ« qetĂ«sisht nĂ« sy dhe plot Ă«mbĂ«lsi ekzekutuesit e saj, duke u dĂ«rguar edhe puthje. Pamja erotike e valltares holandeze dhe veprimet e saj nuk mund tĂ« ndaleshin para asgjĂ«je. KĂ«shtu, sipas zĂ«rave, qĂ« nuk janĂ« konfirmuar kurrĂ«, vetĂ«m pak çaste para se tĂ« pushkatohej, Mata Hari kishte hequr fustanin dhe kishte kĂ«rkuar qĂ« ta pushkatonin nudo. Detaje kĂ«to qĂ« ndoshta do tĂ« ndihmojnĂ« akoma mĂ« shumĂ« pĂ«r tĂ« hedhur dritĂ« mbi mitin e agjentes sekrete bukuroshe prej afro njĂ« shekulli.

 

3. Nefertiti

QĂ« ditĂ«n kur u zbulua, mĂ« 6 dhjetor tĂ« vitit 1912, bukuria e bustit tĂ« mbretĂ«reshĂ«s hyjni tĂ« antikitetit mahniti dhe frymĂ«zoi njĂ« seri tĂ« pafund piktorĂ«sh, skulptorĂ«sh, regjisorĂ«sh e studiuesish, gjĂ« qĂ« padyshim arrin ta bĂ«jĂ« me tĂ« njĂ«jtin intensitet edhe sot. BuzĂ«qeshja hyjnore qĂ« lexohet nĂ« buzĂ«t e saj, qafa e hijshme, bukuria e fytyrĂ«s, Ă«mbĂ«lsia e karakteri i fortĂ« qĂ« reflekton kjo kryevepĂ«r dĂ«shmojnĂ« jo vetĂ«m gjenialitetin e skulptorit, por edhe bukurinĂ« e rrallĂ« tĂ« mbretĂ«reshĂ«s Nefertiti. Disa egjiptologĂ« mendojnĂ«, duke ju referuar emrit tĂ« saj, se Nefertiti vinte nga ndonjĂ« vend i largĂ«t dhe ka shumĂ« gjasa qĂ« mos tĂ« ketĂ« pasur prejardhje nga familje me gjak mbretĂ«ror. Hipoteza mĂ« e besueshme Ă«shtĂ« ajo qĂ« Nefertiti ishte e bija e njĂ« oficeri tĂ« lartĂ« tĂ« ushtrisĂ«, tĂ« quajtur Aji, i cili, pas vdekjes sĂ« Tuthankhamonit, djaloshit Faraon, u ul edhe vetĂ« nĂ« fronin mbretĂ«ror (ka shumĂ« mundĂ«si tĂ« ketĂ« qenĂ« pikĂ«risht Aji njeriu qĂ« e vrau Tuthankhamonin pĂ«r t’i zĂ«nĂ« fronin). NĂ« mbishkrime tĂ« ndryshme Aji i referohet vetes si “Babai i Zotit”, gjĂ« qĂ« tĂ« bĂ«n tĂ« mendosh se ai ka qenĂ« vjehĂ«rri i Faraonit Akhenaton, bashkĂ«shortit tĂ« Nefertitit, megjithĂ«se nuk ka tĂ« dhĂ«na tĂ« sigurta qĂ« tĂ« shpien nĂ« njĂ« pĂ«rfundim tĂ« tillĂ«. NĂ« thelb nuk dihet asgjĂ« e sigurt pĂ«r Nefertitin deri nĂ« çastin kur ajo u martua me Faraonin Akhenaton, njĂ« ndĂ«r faraonĂ«t mĂ« tĂ« pĂ«rfolur tĂ« Egjiptit. Peruidha e mbretĂ«rimit tĂ« tyre Ă«shtĂ« njĂ« ndĂ«r mĂ« tĂ« trazuarat e historisĂ« tĂ« Egjiptit, pasi u karakterizua nga ndryshime rrĂ«njĂ«sore nĂ« besimin fetar, duke qenĂ« se Zotat tradicionalĂ« u braktisĂ«n nga familja mbretĂ«rore nĂ« favor tĂ« njĂ« pĂ«rĂ«ndie tĂ« vetme, Zotit Diell tĂ« quajtur Aton. PĂ«r t’u theksuar Ă«shtĂ« fakti se megjithĂ« pĂ«rpjekjet e familjes mbretĂ«rore pĂ«r tĂ« rrĂ«njosur njĂ« besim monoteist (veprim tejet i avancuar pĂ«r kohĂ«n), kultet e Zotave tradicionalĂ« mbijetuan dhe nuk u çrrĂ«njosĂ«n nga teologjia egjiptiane. Besohet se Nefertiti luajti njĂ« rol aktiv gjatĂ« ndryshimeve fetare dhe kulturore, nismĂ«tar i tĂ« cilave ishte Faraoni Akhenaton. Jo mĂ« kot Akhenatoni ka hyrĂ« nĂ« histori si Faraoni Heretik. NjĂ« sĂ«rĂ« egjiptologĂ«sh shtyhen mĂ« tej dhe mendojnĂ« se ka qenĂ« pikĂ«risht Nefertiti ajo qĂ« u bĂ« nismĂ«tare e besimit tĂ« ri dhe bindi bashkĂ«shortin pĂ«r ta rrĂ«njosur kĂ«tĂ« besim nĂ« popull. AsnjĂ« rit i shenjtĂ« nuk mund tĂ« kryhej pa praninĂ« e Nefertitit. FalĂ« saj dielli shfaqej nĂ« horizont, dashuria e tĂ« cilit pĂ«r pĂ«rĂ«ndeshĂ«n dyfishohej nĂ« pĂ«rĂ«ndim. NĂ« tempullin e madh tĂ« Atonit gjendeshin disa statuja tĂ« Nefertitit tĂ« cilave u drejtoheshin lutjet pĂ«r prosperitetein e Dy Tokave.

Cifti mbretĂ«ror ishte i pĂ«rbĂ«rĂ« nga dy personalitete me rĂ«ndĂ«si tĂ« barabartĂ« pĂ«rpara syve tĂ« Zotit Aton. NĂ«pĂ«r skena apo zbukurime ajo shfaqet tejet e madhĂ«rishme dhe e sĂ« njĂ«jtĂ«s rĂ«ndĂ«si me Faraonin, gjĂ« krejt e pazakontĂ« pĂ«r njĂ« mbretĂ«reshĂ«. NĂ« veçnti tĂ« shumta nĂ« numĂ«r janĂ« skenat pĂ«rgjatĂ« tĂ« cilave Mbreti dhe MbretĂ«resha i drejtojnĂ« sĂ« bashku lutjet dhe kryejnĂ« ritualet e ndryshme pĂ«r nder tĂ« Zotit Aton. Gjithashtu ishte pikĂ«risht figura e Nefertitit ajo qĂ« u gdhend nĂ« katĂ«r kĂ«ndet e sarkofagut tĂ« Faraonit Akhenaton pĂ«r t’i siguruar mumjes sĂ« tij mbrojtjen e pĂ«rjetĂ«shme. PĂ«rmasat e figurave tĂ« saj ishin jo vetĂ«m tĂ« sĂ« njĂ«jtĂ«s shkallĂ« me ato tĂ« faraonit (zakonish pĂ«rmasat e faraonĂ«ve ishin shumĂ« mĂ« tĂ« mĂ«dha se tĂ« tĂ« tjerĂ«ve), por nĂ« njĂ« rast ajo tregohet duke mposhtur njĂ« armik, pozĂ« karakteristike vetĂ«m pĂ«r faraonĂ«t. Po ashtu, nĂ« njĂ« skulpturĂ« tjetĂ«r murale ajo shihet tĂ« ngasĂ« karron e saj, edhe ky njĂ« privilegj qĂ« u rezervohej vetĂ«m faraonĂ«ve. NjĂ« pompozitet dhe njĂ« rĂ«ndĂ«si e tillĂ« bĂ«jnĂ« tĂ« mendohet se Nefertiti ishte e veshur me njĂ« pushtet krejt tĂ« pazakontĂ« pĂ«r njĂ« mbretĂ«reshĂ«, aq sa disa egjiptologĂ« mendojnĂ« se ajo e mbajti e vetme fronin e Egjiptiti pas vdekjes sĂ« Akhenatonit. Ajo i dhuroi Faraonit Akhenaton gjashtĂ« vajza, dy nga tĂ« cilat mendohet tĂ« kenĂ« vdekur gjatĂ« njĂ« epidemie. Nefertiti ishte njerka e Tuthakhamonit. NjĂ« gjĂ« e tillĂ« ka bĂ«rĂ« qĂ« njĂ« numĂ«r i madh egjiptologĂ«sh tĂ« hamendĂ«sojnĂ« se, ndĂ«rsa vogĂ«lushi perandor ishte rreth 12-tĂ« vjeçar, Nefertiti u bĂ« bashkĂ«regjente, pĂ«r tĂ« marrĂ« krejtĂ«sisht nĂ« dorĂ« frenat e pushtetit pas vdekjes sĂ« Tuthankhamonit, duke mbretĂ«ruar kĂ«shtu e vetme pĂ«r njĂ« periudhĂ« tĂ« shkurtĂ«r kohore. Gjasat mĂ« tĂ« mĂ«dha janĂ« qĂ«, pĂ«r arsye qĂ« mbeten ende mister, ajo tĂ« ketĂ« dalĂ« nga skena rreth vitit tĂ« 12-tĂ« tĂ« mbretĂ«rimit tĂ« Akhenatonit. NĂ« tĂ« vĂ«rtetĂ«, zhdukja e mbretĂ«reshĂ«s sĂ« famshme mbetet po aq misterioze sa edhe shfaqja e saj pĂ«rkrah Faraonit Akhenaton. Nuk dihet me siguri nĂ« ajo u vra, apo vdiq pĂ«r shkaqe natyrore. Me siguri dihet vetĂ«m qĂ« nĂ« atĂ« çast tĂ« trazuar tĂ« historisĂ« sĂ« Egjiptit, çast ku Nefertitit luajti njĂ« rol tĂ« dorĂ«s sĂ« parĂ«, armiqtĂ« e saj duhet tĂ« kenĂ« qenĂ« jo tĂ« paktĂ«. KĂ«tĂ« tezĂ« e pĂ«rforcon edhe fakti qĂ« shumĂ« nga skulpturat e mbishkrimet ku gjendej emri i saj janĂ« shkatĂ«rruar, pĂ«rpjekje kjo pĂ«r ta fshirĂ« emrin e saj krejtĂ«sisht nga faqet e historisĂ« sĂ« Egjiptit tĂ« lashtĂ«. Edhe ajo qĂ« mendohet se Ă«shtĂ« mumja e Nefertitit, nuk mund tĂ« japĂ« shumĂ« pĂ«rgjigje pĂ«r fatin e MbretĂ«reshĂ«s, pasi, gjatĂ« viteve qĂ« pasuan vdekjen e saj, Ă«shtĂ« gjymtuar qĂ«llimisht nĂ« masĂ« tĂ« madhe.

Stiliste te njohura!

1 . Elsa Schiaparelli:

Ishte një dizenjuese italiane e modës. Së bashku me Coco Chanel, rivalja e saj më e madhe, ajo konsiderohet si një nga figurat më të shquarmidis dy luftërave botërore.  Duke filluar me gjëra të thurura,  Schiaparelli dizenjoi duke  u ndikuar  nga stili surrealist.

2. Coco Channel:

Ajo shpiku elegancën e shkëlqyeshme e cili është pranuar më vonë nga gratë e biznesit amerikan. Coco Chanel kishte një vështrim të pagabueshme. Ky vështrim nuk është subjekt për sjellje të çuditshme.
“UnĂ« i urrej vajzat e vjetra e  tĂ« vogla,” tha Chanel rreth grave tĂ« veshur minifund. Ajo vetĂ« e pĂ«rqĂ«ndroi krijimtarinĂ« e saj pĂ«r gratĂ« jo adoleshente. Coco tall idenĂ« e njĂ« gruaje qĂ« pĂ«rpiqet të  konkurrojĂ«  me vajzat e reja, duke pĂ«rdorur armĂ«t e tyre.
“Burrat vishen si gra, gratĂ« si burra, dhe askush nuk Ă«shtĂ« i kĂ«naqur me atĂ« qĂ« ai ose ajo ka,” tha Chanel nĂ« shtatĂ«dhjetĂ« vjetorin e saj. Gabimi mĂ« i madh pĂ«r njĂ« grua, sipas Chanel, pĂ«rpjekja pĂ«r tĂ« ndryshuar veten. Sepse lumturia e vĂ«rtetĂ« nuk ndryshon.

3. Josephine Esther Mentzer:

E njohur në botë si Estee Lauder, u lind më 1 korrik, 1908 në një familje hebreje në Corona, Queens. Ajo ishte fëmija i nëntë në familjen e saj.
Ëndrrat e saj pĂ«r ndĂ«rtimin e perandorisĂ« saj tĂ« bukurisĂ« kanĂ« lindur, kur Estee ishte dymbĂ«dhjetĂ« vjeç.MbĂ«shtetĂ«si i parĂ« i saj nĂ« karrierĂ« ishte xhaxhai i saj John Schotz, kimist emigrant i cili kishte njĂ« laborator pĂ«r tĂ« bĂ«rĂ« aromat. Ai inkurajoi Estee nĂ« Ă«ndrrĂ«n e saj pĂ«r t’i bĂ«rĂ« gratĂ« joshĂ«se. Ai e mĂ«soi atĂ« qĂ« tĂ« pĂ«rdorte vajra pĂ«r pastrimin dhe hidratimin e lĂ«kurĂ«s, nĂ« vend tĂ« pĂ«rdorimit tĂ« sapunit dhe ujit.
“NĂ« çdo jetĂ« ka njĂ« moment – njĂ« ngjarje apo njĂ« realizim –qĂ« sjell njĂ« ndryshim tĂ« parevokueshĂ«m.NĂ«se ndryshi e bĂ«n njeriun tĂ« lumtur, ai duhet tĂ« njohĂ« momentin e ta  kap atĂ« pa vonesĂ«”, ishte kĂ«shilla e Estee Lauder tĂ« gratĂ«.

4. Hanae Mori është një nga dizenjueset e  modës më të shquara dhe të respektuara në Japoni. Ajo është e vetmja grua japoneze që ka paraqitur koleksionet e saj në pasarelat e Parisit dhe New York, dhe gruaja e parë aziatike që të pranohet nga Haute Couture Design në Francë. Ajo është edhe projektuesja më e nderuar femer në Japoni. Duke qenë një nga gratë e para që ka një karrierë në Japoni, ajo konsiderohet gjerësisht si një ikonë e grave çliruar. Shtëpia e saj të modës, u hap në Japoni në vitin 1951.

5. Donatela Versace

Eshte nje stiliste italiane, ashtu sikurse edhe i vellai Ganni Versace, shpikesit e firmes se rrobave Versace. Koleksionet e saj jane teper te njohura, ashtu sikurse edhe firma e saj e parfumeve.

6. Katerina Boci eshte stilistja shqiptare me klientele per t’u patur zili nga mjaft stiliste te njohur ne bote. Ajo e ka nisur karrierĂ«n e saj dhe ka hapur atelienĂ« e parĂ« personale nĂ« vendin e lindjes, ShqipĂ«ri. NĂ« vitin 2001, ajo emigroi nĂ« Shtetet e Bashkuara dhe u bĂ« menjĂ«herĂ« e njohur nĂ« zonĂ«n e Detroit pĂ«r modelet e saj tĂ« veshjeve, tĂ« cilat ishin me stil mjaft tĂ« dallueshĂ«m, duke shitur me fitime tĂ« mĂ«dha dhe duke krijuar shumĂ« shpejt njĂ« klientelĂ« tĂ« sofistikuar private, si dhe nĂ« butikĂ« si Kleinfeld nĂ« Nju Jork, Roma Sposa dhe Alessandra Bridal nĂ« Michigan dhe Sposaitalia nĂ« Kanada. Pasi u diplomua nĂ« Institutin SITAM nĂ« Padova, Itali, Boçi hapi atelienĂ« e saj nĂ« ShqipĂ«ri. NĂ« vitin 2007, Boci hapi studion mĂ« tĂ« madhe tĂ« modĂ«s nĂ« Miçigan. NĂ« ndĂ«rtesĂ«n mbi 2 000 mijĂ« metra katrorĂ«, ajo pret klientĂ« tĂ« shquar me shije tĂ« mira nĂ« fushĂ«n e modĂ«s. ShumĂ« çmime shĂ«nohen nĂ« karrierĂ«n e Katerina Boci, njĂ« pjesĂ« tĂ« tĂ« cilave i ka fituar si stilistja mĂ« e mirĂ« “Best Designer” nga “Hour Detroit Magazine”, Strut Magazine etj. Por stilimet e saj janĂ« paraqitur edhe brenda revistave e gazetave tĂ« njohura si “The New York Times”, “Hour Detroit”, “Style” dhe “Inside Weddings”.

7. Rezarta Skifteri

E mirenjohur si stilistja shqiptare qe ka sjelle ndryshime ne konceptimin e modes. Veshjet e saj jane teper te admirueshme, ka organizuar sfilata Brenda dhe jashte vendit. Shquhet per moskokecarje, stilt e crregullt dhe rikthime ne vitet e meparshme.

Per te lene pershtypje tek publiku dhe per te ndryshuar nga te gjithe te tjeret: Kjo mbase eshte arsyeja se pse shume VIP te huaj dhe shqiptar organizojne performancat nga me te ndryshmet e mbreselenese ne skenat ku debutojne. Le te shohim disa prej tyre:

1. Lady Gaga

 

 

2. Britney Spears

 

 

3.Pink

 

 

4. Katy Perry

 

 

5. Beyonce Knowlis

 

 

6. Rihanna

 

 

7. Jennifer Lopez

 

 

8. Shakira

 

 

9. Adelina Ismajli

 

 

10. Rezarta Shkurta

 

11. Zajmina Vasjari

 

12. Ciljeta Xhilaga

1. Julia Gillard
Kryeministrja e Australisë
Kryeministrja e 27-të e Australisë, e cila rrëzoi kryeministrin paraardhës Kevin Rudd, është kryeministrja e parë femër në historinë e vendit.

2. Angela Merkel
Kancelarja e Gjermanisë
Kancelarja e parë femër e Gjermanisë, Angela Merkel është zëri femëror më i lartë dhe më me influencë në skenën politike të Evropës dhe konsiderohet një ndër femrat më të fuqishme të botës.

3. Johanna Sigurdardottir
Kryeministre e Islandës
Presidentja e Islandës, Johanna Sigurdardottir nuk është vetëm liderja e parë femër e vendit, por është gjithashtu edhe liderja e parë botërore e deklaruar gei.

4. Sheikh Hasina Wajed
Kryeministrja e Bangladeshit
Sheikh Hasina Wajed Ă«shtĂ« zgjedhur dy herĂ« kryeministre e Bangladeshit. Ajo Ă«shtĂ« zgjedhur nĂ« zyrĂ« herĂ«n e parĂ« nga viti 1991-2001 pĂ«r t’u rizgjedhur sĂ«rish nĂ« vitin 2008.

5. Ellen Johnson-Sirleaf
Presidente e Liberisë
Liberia Ă«shtĂ« kombi i parĂ« afrikan qĂ« ka njĂ« presidente femĂ«r. Sierleaf u zgjodh nĂ« njĂ« votimet e vitit 2005 pasi udhĂ«hoqi njĂ« lĂ«vizje paqĂ«sore tĂ« quajtur “Aksioni Masiv i Femrave tĂ« LiberisĂ« pĂ«r Paqe”.
Pratibha Patil
Presidente e Republikës së Indisë
Pratibha Patil është presidentja e 12-të e Indisë dhe e para femër që mban këtë detyrë. Ajo fitoi në zgjedhjet e vitit 2007 pasi u dominua nga Aleanca e Bashkuar Progresive e së Majtës Indiane.

6. Laura Chinchilla
Presidente e Kosta Rikës
Presidentja e Kosta Rikës, Laura Chinchilla është gruaja e parë që mban një pozicion aq të lartë në vend. Qëndrimi i saj kundër abortit dhe martesave gej ka bërë që ajo të kritikohet nga grupet e të drejtave të njeriut.

7. Gloria Macapagal-Arroyo
Presidente e Filipineve
Gloria Macapagal-Arroyo është presidentja e dytë femër e Filipineve pas Corazon Aquino. Vajza e ish-presidentit Diosdado Macapagal është edhe dhe pasardhëse e Lakandulës, raxhai i fundit i Saludongut.

8. Dalia Grybauskaite
Presidente e Lituanisë
Presidentja e LituanisĂ«, Dalia Grybauskaite emĂ«rtohet shpesh me nofkĂ«n e Thatcher “Zonja e hekurt”, pĂ«r qĂ«ndrimin e saj tĂ« fortĂ« dhe rripin e zi qĂ« mban nĂ« artet marciale.

9. Cristina Fernandez de Kirchner
Presidente e Argjentinës
Krichner e mori detyrën e presidentes në tetor të vitit 2007 pasi fitoi 45 përqind të votave. Ajo fitoi rreth 22 përqind më shumë se rivali i saj në garë duke u bërë femra e dytë presidente e Argjentiës.
Tarja Halonen
Presidente e Finlandës
Presidentja e parë femër e Finlandës u zgjodh në mars të vitit 2000. Kryetarja e partisë Social-Demokrate ka qenë anëtare aktive e parlamentit që prej vitit 1979 dhe ka një karrierë të gjatë në punën me sindikatat.

10. Jadranka Kosor
Kryeministre e Kroacisë
Ish-gazetarja Jadranka Kosor u zgjodh kryeministre e Kroacisë në vitin 2009, pasi Ivo Sanader dha dorëheqjen. Ajo u zgjodh automatikisht pasi partia e saj e Unionit Demokratik fitoi 83 vende nga 153 vendet në parlament.

11. Roza Otunbayeva
Presidente e përkohshme e Krigistanit
Pas revolucionit të Tulipanit në prill 2010 që rrëzoi presidentin Kurmanbek Bakiyev, ish-ministrja e jashtme Roza Otunbayeva u zgjodh si presidente e përkohshme e qeverisë.

12. Doris Leuthard
Presidente e Zvicrës
Politikania dhe avokatja Doris Leuthard u zgjodh presidente e këshillit federal të Zvicrës në vitin 2010. Këshilli përbëhet nga shtatë anëtarë ekzekutivë dhe asnjë prej këtyre presidentëve nuk quhet kreu i vendit, por secili drejton nga një vit.

13. Kamla Persad-Bissessar
Kryeministre e Trinidad dhe Tobago
Kryeministrja e parë femër e Trinidad dhe Tobago mori detyrën në maj 2010. Ajo e ka nisur karrierën në vitin 1995 si deputete e me pas Prokurore e Përgjithshme dhe ministre e Arsimit.

14. Mary McAleese
Presidente e Republikës së Irlandës
Mary McAleese është femra e dytë kryeministre e Irlandës dhe femra e parë që zgjidhet në këtë post pas një femre tjetër. Ajo u bë presidente në vitin 1997 dhe fitoi një mandat të dytë në vitin 2004.

 

15. Julia Timoshenko. Kryeministre e Ukrahines. E njohur per natyren e saj te embel dhe e bukur.